Ing. Hana Málková
Vláknina je směs pro člověka nestravitelných nebo jen částečně stravitelných polysacharidů (a některých dalších látek), to ale neznamená, že nám nic nepřináší a není nutné ji konzumovat. Je tomu přesně naopak. Vláknina je jednou ze složek našeho jídelníčku, která pozitivně působí na náš zdravotní stav. Nejčastěji bývá vláknina spojována se správným zažíváním, pokud máte v této oblasti problémy, může to být způsobeno právě nevhodnou skladbou stravy a nedostatečným příjmem vlákniny.
Pozitiva vlákniny jsou daleko rozsáhlejší, z dlouhodobého hlediska působí jako prevence řady onemocnění, a to kardiovaskulárních onemocnění, obezity, diabetu II. typu a některých nádorových onemocnění, zejména rakoviny tlustého střeva. Je prokázáno, že lidé, kteří jedí hodně vlákniny, trpí civilizačními nemocemi daleko méně než ti, v jejichž jídelníčku je vlákniny málo. V potravě přijímáme jednak vlákninu rozpustnou a také vlákninu nerozpustnou, oba typy mají trochu odlišné účinky.
Hlavní přínosy vlákniny
-
Zvyšuje pocit nasycení – rozpustná vláknina intenzivně pojímá vodu – bobtná. Abyste této vlastnosti využili, musíte dostatečně pít v průběhu celého dne. Nabobtnaná vláknina zvyšuje objem tráveniny v žaludku a zpomaluje jeho vyprazdňování, což vede k vyššímu a delšímu pocitu nasycení.
-
Urychluje průchod tráveniny tlustým střevem a snižuje tak riziko zácpy.
-
Snižuje glykemický index přijaté potravy, tím reguluje hladinu cukru v krvi – vláknina aktivně zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků z potravy. Tím významně upravuje jejich metabolismus.
-
Snižuje hladinu cholesterolu.
-
Označuje se za jakýsi kartáč, který čistí naše střeva.
-
Vláknina je schopna na sebe ve střevech vázat nežádoucí látky obsažené v potravě i látky vznikající při trávení a chrání tím sliznici střev před poškozením. Má tedy ve střevě protirakovinný a ochranný účinek.
- Vláknina podporuje zdravou střevní mikroflóru a zabraňuje množení patogenních mikroorganismů ve střevech.
Doporučená denní dávka vlákniny je 30 g, obvykle však konzumujeme pouze kolem 10–15 g. Pokud však na vlákninu nejste zvyklí, navyšujte její příjem postupně.
Pár základních rad si můžete přečíst zde.
Chcete zjistit, kolik vlákniny obsahuje váš jídelníček?
Vyzkoušejte nutriční program Sebekoučink, který vám okamžitě ukáže, jak jste na tom s příjmem energie, makroživin a rizikových živin (cukr, sůl, SAFA). Program vám spočítá i příjem vlákniny. Narozdíl od jiných programů je obsah vlákniny uveden opravdu u všech položek v databázi a celkový denní příjem tak není nijak zkreslený.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.